Kuivakukat ovat taas trendikkäitä. Jo viime syksynä oli ostettiin olkikukkanippuja ja kuivattua laventelia, pellavaa ja unikon siemenkotia. Tänä syksynä mukaan ovat tulleet heinät, erityisesti isot pamparuohot, isot kuivat lehdet, puuvillan massiivisetkin oksat.
En muista, että olisin aikaisemmin innostunut kuivakukista kovinkaan paljon. Mutta nyt ne on niin makeita! Erityisesti tykkään yhdistellä tuoreita, mutta kuivuvia kukkia jo valmiiksi kuivuneisiin. Yhdistelmä on jotenkin raikas ja tuore olematta kuivakka! Näin se maku muuttuu, ostinhan juuri Fidasta muhkeilla olkatoppauksilla varustetun jakun. (Järvenpään Fida on muuten mahtavan siisti paikka, vaatteet on lajiteltu väreittäin ja lajeittain ja se sijaitsee kivassa teollisuushenkisessä rakennuksessa.)
Yläkuvan kimpussa on käytetty olkikukkaa, puuvillanoksia, törmäkukan siemenkotaa, erilaisia heiniä ja sulkia sekä sinipallo-ohdakkeen kukintoja.

Leikkokukista kauniisti kuivuvia lajikkeita ovat mm. hortensia (syksyllä ostettu “tuleentunut” muoto), siemenkodat, heinät, eukalyptus, ruusut (kaunein tulee kun ensin kuivattaa roikumassa), calluna, revonhäntä, serruria, harsokukka, värjätyt leikkokukat.
Puutarhasta ja luonnosta kuivakukkakimppuihin ja -töihin sopivat kaikki siemenkodat ja heinät myös, metsän ruskeaksi muuttunut saniainen, kanerva, villiviinin ja kärhän versot (ja kaikki muutkin köynnökset), syksyn lehdet.


Joulumarkkinoillamme 8.12 voit osallistua jälleen työpajoihin ja Kukkakoulussa on tulossa vielä kiva kranssikurssi.
Tänäkin viikonloppuna kukkasidontaa pääsee kokeilemaan Otavan työpajassa I Love Me – messuilla. Nähdään ehkä siellä!
Mukavaa viikonloppua!
Saija//