Kiitos opettajalle Anna-Maija Kajanderille ja koko hienolle luokalle vierailusta.

Ohkolan koulun 5lk kävi retkellä meillä Kukkatalossa ja suunnitteli kukka-asetelmia äitienpäivän kunniaksi. Retki oli osa yrittäjyyskasvatuskurssia ja tehtävänä olikin suunnitella ja hinnoitella itsetekemä istutus. Keskustelimme myös yrittäjyydestä ja hyvä huomio lapsilta olikin, että siinä on paljon yhtäläisyyksiä opiskeluun ja harrastamiseen. Tekemistä pitää suunnitella, hyvän lopputuloksen saavuttamiseksi pitää tehdä paljon töitä ja sen lisäksi tarvitaan innostusta ja positiivista suhtautumista asiaan sekä vastuunottoa.

Yrittämisessä mukaan tulee vielä raha-asiat. Juttelimme miten kaupassa tavaroiden hinta muodostuu ja miksi myös työlle pitää laskea käypä hinta. Lopuksi jokainen suunnitteli ja toteutti oman istutuksen, joka sopisi äitienpäivämyyntiin. Tavarat listattiin, katsottiin myös paljonko aikaa kului työn tekemiseen ja sen mukaan sille laskettiin hinta.

Yrittäjyyttä voi ja pitääkin siis löytyä elämän eri osa-alueilta, ei pelkästään siitä, jos omistat yrtyksen. Olet vastuussa oman ajan käytöstä ja tekemisestä, aikuisena myös saatat olla vastuussa muidenkin tekemisestä. Raha-asiat kannattaa suunnitella huolella ja miettiä kokonaisuus.

Saanko esitellä: Äitienpäivämallisto 2018 Järvenpään Kukkatalo XX Ohkolan koulun 5. Luokka. Valitettavasti monet olivat uniikkeja yksittäiskappaleita ja menivät heti kaupaksi kuin kuumille kiville, joten valikoima myymälässä näiden osalta on rajallinen.

Ihanaa äitienpäivää kaikille!

Eetu suunnitteli leikkokukista värikkään asetelman.
Hinnan laskeminen oli vaativaa ja tarkkaa puuhaa, kuvassa Onni.
Meeri ja Helmi listaavat käytettyjä materiaaleja.
Citrusmetsä viimeistelyä vaille valmis.
Meeri ja Helmi käyttivät kekseliäästi tyylikästä nauhaa ruukun viimeistelyssä.
Leikkurit ja kukkaveiten käyttö käytiin läpi yhdessä.
Laskelma ja materiaalilistat korvasivat kurssin kokeen.
Sisun ja Tuukan istutus on nimeltään Citrusmetsä.
Helmin ja Meerin toinen istutus ”Pikku Kaktukset”
”Paratiisi” oli Onnin, Eemelin ja Veikan hieno taidonnäyte.
Kaunis aurinkoinen asetelma on nimeltään Ruusuteos, suunnittelijoina Ellinoora ja Maaria.
Leo teki hienon asetelman nimeltään ”Supersitrus”.
Keväinen unelma on tämä kaunis asetelma by Helmi ja Meeri.
Ellinoora ja Maaria olivat tyytyväisiä lopputulokseen.


Eetu ja ruusuasetelma, hieno!

Upeaa juhlapäivää kaikille!

saija//

Vastaa